ΚΑΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ… ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΗ ΒΡΑΔΙΑ ΚΥΠΕΛΛΟΥ!

Οι παλιοί της μπάλας έχουν να το λένε. Και το λέγανε για χρόνια πολλά. Πως ένα παιχνίδι κυπέλλου έχει ποδοσφαιρική… μυρουδιά διαφορετική. Γιατί περισσότερο απ’ ό,τι σε ματς πρωταθλήματος παραμονεύει η έκπληξη. Η πρόκριση της μικρής ομάδας. Όταν, μάλιστα, τον παλι'ο καιρό η παρτίδα στο κύπελλο παιζόταν μια κι έξω. Σ’ ένα ματς. Η διπλή αναμέτρηση ευνοεί την μεγάλη ομάδα.

Αληθινή βραδιά κυπέλλου η χθεσινή. Το 0 – 0 στο ΑΕΚ – ΠΑΟΚ δεν λειτούργησε υπέρ της γηπεδούχου, προκρίθηκε η φιλοξενούμενη ομάδα σε ματς θρίλερ. Προηγουμένως η κόντρα Ολυμπιακού – Παναιτωλικού παίχτηκε στην παράταση! Σε μια… παράσταση που έμοιαζε αληθινά με άρωμα κυπέλλου.

Ο Παναιτωλικός στο Καραϊσκάκη ισοφάρισε 1 – 1 στο 85(!) και δέχθηκε την… ισοφάριση του πρώτο αγώνα (2 – 1) στις καθυστερήσεις (93). Τελικά, ο πρωταθλητής πήρε την πρόκριση με 3-1.