Η ΑΕΚ ΤΑ ΒΡΗΚΕ ΣΚΟΥΡΑ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΑΤΣ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 90

Σκληρός αντίπαλος ο Άρης στην έδρα της ΑΕΚ, τελικά παρέδωσε το πνεύμα μόλις στις καθυστερήσεις του αγώνα. Μετά και τη συμπλήρωση των 90 λεπτών. Στο 82 έγινε το 2 - 1 υπέρ της πρωτοπόρου της βαθμολογίας. το ματς παίρνει παράτα άλλα έξι λεπτά. Χρόνος υπεραρκετός για... οτιδήποτε, διότι οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν εγκαταλείψει την παρτίδα. Κι αν λάβει υπ' όψιν της η κερκίδα ότι ο Άρης σ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού είναι επικίνδυνος, κάνει φάσεις στο τέρμα των γηπεδούχων, εύκολα φαντάζεται την αγωνία...
Τελικά, ο σκόρερ του 2 - 1 Τσούμπερ (φώτο), αλλαγή από το 60, στέλνει το τόπι για τρίτη φορά στην εστία του Κουέστα και κάνει λυτρωτικό και μαζί θριαμβευτικό το 3 - 1 της ΑΕΚ.
Θρίλερ στην  αρένα της Φιλαδέλφειας. Επόμενο όταν κυνήγησαν στα ίσα το αποτέλεσμα και οι δυο αντίπαλοι. Ακυρώθηκε γκολ του Άρεως στο 1 -1 και πέναλτυ υπέρ της ΑΕΚ. Δικαίως από τον Έλληνα διαιτητή και... αδίκως για τον... Μαρινάκη. ο οποίος δεν δίστασε να κάνει λόγο για στημένο έργο, με την αντικατάσταση των Πολωνών ρέφερυ. Στήθηκε, λοιπόν, ο Διαμαντόπουλος για να παίξει στημένα μια διαιτησία υποδειγματική. Ποιος λέει ότι οι στημένες διαιτησίες δεν γίνονται για.. . καλό  σκοπό;
Από μια άποψη η εξέλιξη του αγώνα βοήθησε την ΑΕΚ κόντρα στον ισάξιο της Άρη. Το γκολ της ισοφάρισης 1 - 1 έγινε στις καθυστερήσεις του  α' μέρους και ο Άρης έστειλε στο 1 - 1 τη μπάλα στην εστία της ΑΕΚ, γκολ που δεν μέτρησε. Αυτές οι δυο φάσεις λειτούργησαν... ξυπνητήρι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι τελικά έφτασαν στο 3 - 1 με την ευστοχία τους ελβετικού σουγιά, του Τσούμπερ. Πέτυχε εκε'ί που δεν τα είχαν καταφέρει Αραούχο και Πινέδα.