ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΔΕΛΦΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΥ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ

Πηγή: Intime

Χαρακτήρισα “gay” το ντέρμπυ της Τούμπας. Έγραψα αυτά που έγραψα. Είναι και κάτι άλλο. Το γκολ του ΠΑΟΚ. Το πως έγινε το 1-1. Λέμε ότι στο ποδόσφαιρο παίζουν ρόλο οι λεπτομέρειες. Διαμορφώνουν αποτέλεσμα, κάποιες φάσεις καταλήγουν έτσι ή, αλλοιώς επειδή επηρεάζονται από μια λεπτομέρεια.

Στήνεται το τείχος των παικτών του Παναθηναϊκού στο φάουλ που θα κτυπήσει ο Περέιρα. Αριστεροπόδαρος, ε; Αν αυτό είναι λεπτομέρεια, που δεν είναι, είναι κάτι περισσότερο από λεπτομέρεια που θα τη λάβεις υπ'όψιν σαν αντίπαλος.

Παρένθεση. Σε ένα τόσο κρίσιμο ματς δεν είσαι κλανιάρης. Ας την φας τη μπάλλα στη μούρη. Στη μύτη, στο αυτί. Ακόμα και στα γεννητικά σου όργανα. Δεν γυρίζεις την πλάτη, όπως έκαναν οι του Παναθηναϊκού στο τείχος.

Έτσι που λες. Η μπάλλα πέρασε από το τείχος. Από το κέντρο του τείχους. Στο οποίο είχαν τοποθετηθεί οι κοντοί, όχι όπως θα έπρεπε οι ψηλοί των φιλοξενούμενων. Άλλη... λεπτομέρεια; Στο τείχος οι κοντοί πιάνουν τις άκρες.