ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΕΚ, ΟΠΩΣ ΜΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Με τη ψυχή στο στόμα κέρδισε η ΑΕΚ την Σκόντα Ξάνθη. Γεγονός. Βεβαίως η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, είχε κι άλλες ευκαιρίες πέραν από τα δύο γκολ, δεν της δόθηκε πέναλτυ.

Δεν παραγνωρίζω το πιο βασικό. Η ΑΕΚ κέρδισε ίσως επειδή η Σκόντα αστόχησε στο κτύπημα πέναλτυ. Και, βέβαια, ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ «ζητούσε» στην περιοχή
της τους αντιπάλους! Τι σημαίνει αυτό;

«Ελάτε να μας βάλετε γκολ» ήταν σα να προέτρεπαν τους αντιπάλους τους οι παίκτες της ΑΕΚ. «Προσπαθείστε να σκοράρετε, μη σας απασχολεί η άμυνά σας, δεν πρόκειται να κάνουμε αντεπίθεση».

Κάτι άλλο από το παιχνίδι. Αυτό που βλέπουμε στα παιχνίδια του Ολυμπιακού το είδαμε και στο ματς ΑΕΚ-ΣΚόντα. Οι ομάδες κλείνονται στην άμυνα όταν αντιμετωπίζουν τον Ολυμπιακό. Αντίθετα, με Παναθηναϊκό, με ΠΑΟΚ, τους παίζουν ανοικτά.

Σα να έπαιζαν με Ολυμπιακό οι παίκτες της Ξάνθης. Στο μεγαλύτερο διάστημα κόντρα στην ΑΕΚ έμεναν απλωμένοι στο μισό γήπεδο. Στην περιοχή τους. Και, τελικά, η Ξάνθη που φοβόταν μη φάει γκολ από την ΑΕΚ την απείλησε με ισοφάριση 2-2 τα τελευταία λεπτά.