ΤΟ ''ΜΥΣΤΙΚΟ'' ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΤΗΣ ΑΕΚ ΣΤΗ ΡΙΕΚΑ

Το κράτησε η ΑΕΚ το παιχνίδι στο πρώτο ημιχρόνιο κι όλα έδειχναν ότι θα φύγει με αποτέλεσμα από την Κροατία. Προηγήθηκε 1 - 0 με τον Μάνταλο, ισοφαρίστηκε αλλά η ομάδα δεν έχασε ούτε στιγμή τον έλεγχο απέναντι μιας Ριέκα σαφώς κατώτερη από την ομάδα που έπαιξε με τον Ολυμπιακό.
Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι την πάτησαν την ΑΕΚ. Πρέσαραν και στρίμωξαν στην περιοχή τους τους αεκτζήδες. Κι όμως! Το γκολ το έβαλε η ΑΕΚ. Το 2 - 1 με επικό μακρινό σουτ από κτύπημα φάουλ του Λάζαρου.
Η συνοχή της ΑΕΚ ήταν το μεγάλο ατού της. Σε κάποιες φάσεις οι κιτρινόμαυροι έκοβαν τον τσαμπουκά της Ριέκα. Παρ' ό,τι βρισκόντουσαν κάτω από πίεση, έκοβαν στα δύο και στα τέσσερα τους αντιπάλους.
Αυτό ήταν το ''μυστικό'' της επιτυχίας της ΑΕΚ. Αγωνίστηκε με ψυχραιμία, με σιγουριά. Και της ήρθε το ''2'' διότι στηρίχθηκε στη συνοχή, στο δέσιμο των ποδοσφαιριστών της.

Η ΑΕΚ ΜΕ ΡΙΕΚΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΕΠΑΙΞΕ ΜΕ 9 ΠΑΙΚΤΕΣ!